Достапни линкови

Меркел ќе отвори меморијален центар за убиените Роми


Германската канцеларка Ангела Меркел денеска свечено ќе го отвори меморијалниот центар посветен на Ромите и Синтите убиени од нацистичкиот режим за време на Втората светска војна. Центарот, кој е изграден со грант во вредност од 2,8 милиони евра од германската влада, се наоѓа близу зградата на парламентот во Берлин, каде што се и другите меморијални центри посветени на Евреите и хомосексуалните жртви на Нацистите.
Меркел деновиве изјави дека е многу важно да се градат вакви центри за да се поддржува, како што рече, културата на сеќавањето.
XS
SM
MD
LG