Достапни линкови

Уапсен еден од талибанските лидери во Авганистан


Авганистанските власти денеска соопштија дека припадниците на заедничката мисија на НАТО и авганистанските безбедносни сили го заробиле лидерот на таллибанска милитанска група Мулах Абдул Рахман. Во соопштението е наведено дека тој бил уапсен при заедничка акција на елитната авганистанска полиција и германска војска во петокот. Германија е трета земја по ред со најмногу војници испратени во Авганистан.
XS
SM
MD
LG