Достапни линкови

Нови напади врз бунтовничко упориште во Сирија


Сириските владини авиони денеска го бомбардираа бунтовничкото упориште- градот Маарет ал Нуман во северозападниот дел на Сирија. Воените трупи се обидуваат да ги истераат бунтовниците од градот кој се наоѓа меѓу Апело и Дамаск. Владините напади се случуваат во време кога меѓународниот специјален претставник во Сирија Лакдар Брахими се обидува да поредува за привремен прекин на огнот во пресрет на 4дневниот мислимански празник. Властите и опозицијата го поздравија предлогот но ниту една страна не се нафати да го спроведе.
XS
SM
MD
LG