Достапни линкови

Руско-американското трио тргна кон вселенската станица


Вселенското летало „Сојуз “ со меѓународен екипаж е на пат кон Меѓународната вселенска станица. Руската ракета полета денеска од Казахстан. Екипажот е сочинет од двајца руски астронаути и еден американски астронаут. Тие ќе поминат 4 месеци во вселенската станица каде што треба да извршат околу 50 експерименти.
Во вселенската станица веќе има астронаути од Русија, САД и Јапонија.
XS
SM
MD
LG