Достапни линкови

Формирана опозициска коалиција „ Сојуз за индината“


Лидерите на опозицијата
Опозициските партии СДСМ, ВМРО Народна Партија, Либерално демократската партија , Обединети за Македонија и Достоинство денеска потпишаа коалициски договор наречен „Сојуз за иднината “. Лидерот на СДСМ Бранко Црвенсковски изјави дека во нормална парламетарна демократија нема потреба од формирање на ваков пакт, но жал во изминативе 6 години земјава не е ниту демократска ниту нормална. Тој додаде дека по одредени прашања се уште имаат различни ставови но одлучиле да се обединат поради потребата од справување со опасностите и ризиците кои ги наметнале владеачките пратии затоа што иднината на граѓаните е поважни од сите нивни досегашни конфронтации и суети.
XS
SM
MD
LG