Достапни линкови

Расмусен- Авганистан е подготвен да ја преземе безбедноста во 2014


Генералниот секретар на Нато Андерс Фог Расмусен за Радио Слободна европа изјави дека е сигурен оти Авганистан има целосен капацитет да ја преземе контролата врз својата земја во делот ан безбедноста до крајот на 2014. Расмусен кажа дека авганистанските сили имаат водечка улога во околу 80 проценти од бзебедносните опеарции и оцени оти тоа е одличен факт.Генералниот секретар на НАТО исто така го повика авганистанскиот сосед Пакистан да стави крај на анти бунтовничките операции во меѓуграничниот регион.
XS
SM
MD
LG