Достапни линкови

Кацин:ЕУ не бара од Србија да го признае Косово


Известувачот за Европскиот парламент за Србија Јелко Кацин изјави денеска во Белград дека ЕУ не бара од Белград да ја признае независноста на Косово, туку целосна нормализација на односите со Приштина и гаранции дека двете страни нема меѓусебно да се блокираат на патот кон ЕУ. Тој соопштувајќи го неговиот личен став истакна дека Србија не треба да ја испушти шансата за изнаоѓање на трајно и оддржливо решение за Косово, доколку во меѓувреме се создаде доволна меѓуседна доверба меѓу двете држави.
Тој изрази надеж дека по средбата на Дачиќ со Тачи во Брисел многу брзо ќе следат преговори на високо политичко ниво кои ќе обезбедат конкретни резултати.
XS
SM
MD
LG