Достапни линкови

ЕК очекува да се постигне договор меѓу Грција и тројката за


Европската комисија очекува во текот на следните денови постигнување на договор на техничко ниво меѓу Грција и меѓународните кредитори за структурните мерки, кои треба да ги преземе Атина со цел да добие нова транша од кредотот.
Портпарол на еврокомесарот за економски прашања Оли Рен, Сајмон О’Конер изјави дека привршуваат техничките рабори околу буџетските и структурните мерки за кои треба да се постигне договор со грчките власти.
Грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас вчера изјави дека структурните реформи остануваат тешко прашање, што треба да се реши, пред постигнување на договор со меѓународната тројка кредитори од Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд
XS
SM
MD
LG