Достапни линкови

Јужна Кореа спречи обид за пропаганда против Северна Кореа


Јужнокорејската полиција денеска ги спречи активистите да испратат пропагнадни летоци во Северна Кореа. Во минатата недела Пјонгјанг се закани дека ќе отвори оган преку границата доколку група севернокорејци кои сега живеат во Јужна Кореа со употреба на балони исфрлaт летоци против Северна Кореа. Јунокорејската војска е ставена во највисок степен на готовност. Северна и Јужна Кореа технички се во војна уште за време на корејскиот конфликт во почетокот на пеесетите години од минатиот век.
XS
SM
MD
LG