Достапни линкови

Во Турција има најмногу новинари во затвор


архива
Комитетот за заштита на новинарите во извештајот што го објави денеска наведува дека Турција е водечка земја по бројот на новинари кои се наоѓаат во затвор. Во извештајот се прецизира дека до први август годинава во затвор имало 76 новинари. Од нив 61 биле затворени поради нивната професионална активност. 70 насто се курдски новинари, додека преостаните 30 се обвинети за учество во заговори против владата или за членување во забранети организации.
XS
SM
MD
LG