Достапни линкови

Прелиминарни резултати од локалните избори во Шпанија


Владеачката партија во Шпанија повторно го контролира регионот Галиција. Согласно резултатите од гласањето во неделата , партијата освоила 40 пратенички места во локалниот совет кој брои 75 места. Во регионот Баск изборна мнозинството гласови го освоија националистичките и сепаратистичките партии. Анализите покажуваат дека регионот баск може да врши засилен притисок врз централната власт за имплементација на мерки за намалување на задолженоста и извлекување на Шпанија од рецесија.
XS
SM
MD
LG