Достапни линкови

Насилни протести во Либан


Бомбашкиот напад во петокот при кој загина либанскиот шеф на разузнавачката служба
Либанските безбедносни сили испукаа неколку рафали во воздух и употребија солзавец за да ги растераат разгневените демонстранти кои се обидува да влезат насилно во Владата во Бејрут. Повод за денешните протести е погребот на шефот на разузнавачката служба Висам ел Хасана кој загина при бомбашки напад во петокот. За неговиот атентат демонстрантите сметаат дека е виновна Сирија. Тие бараат од премиерот Наџиб Микати да поднесе оставка поради блиските односи со сирискиот режим
XS
SM
MD
LG