Достапни линкови

ВМРО-ДПМНЕ: Бомбона бизнисот на Шеќеринска виновен за поскапувањата на струјата


По обвинувањето на опозициската СДСМ дека причина за поскапувањето на струјата е вработување на 625 партиски војници во ЕЛЕМ, владечката партија ВМРО- ДПМНЕ во писмена реакција возврати дека продажбата на ЕСМ е причината за поскапувањата. Во соопштението се наведнува дека токму тој „бонбона бизнис на кумашинката на Макрадули “ им донесе поскапување на стријата на граѓаните. Во продолжение го обвинуваат претеникот Јану Макрадули дека пред 8 години негов роднина добил тендери за набавки и шпедитерски работи за РЕК Битола. Од партијата истакнуваат дека за разлика од СДСМ во нивно време во енергетскиот сектор било инвестирано над 940 милиони евра.
XS
SM
MD
LG