Достапни линкови

Илјадници луѓе во погребна поворка на либанскиот разузнавачки шеф


Бомбашкиот напад при кој загина либанскиот разузнавачки шеф
На улиците низ Бејрут е поставено зголемено обезбедување поради страв од можни инциденти за време на погребот на либанскиот шеф на разузнувачката служба Висам ел Хасана. Новинската агенција Асошиетед прес јавува дека во поворката на погребот се приклучиле илјадници луѓе. Зад атентатот на Хасана се шпекулира дека стојат сириските власти затоа што тој бил близок пријател и соработник на сириски опозициски лидер а воедно додека бил на раководната функција во разузнувачката служба е уапсен поранешниот министер Мисел Самаха еден од најлојалните сојузници на Башар Ал Асад.
XS
SM
MD
LG