Достапни линкови

Почина еден од ривалите на Ричард Никсон


Поранешниот американски сенатор и кандидат за претседател на Демократите на изборите во 1972 Џорџ Мекговерн денеска почина на 90 годишна возраст.
Тој бил војник во Втората Светска војна. За сенатор беше избран во 1962 година, а во 1972 година стана критичар на војната во Виетнам и противкандидат на Ричард Никсон. Сенаторското место го задржал до 1980 година а подоцна работел како амбасадор на САД во ОН.
XS
SM
MD
LG