Достапни линкови

Обесени тројца „терористи“ во Иран


Иранскиот суд соопшти дека денеска биле обесени тројца т„ерористи“ во југоисточната провинција Систан Балучистан. Тие биле обвинети за бомбардирањето во 2010 година при кое загинаа 67 луѓе. Судот обвинетите ги нарече терористи но не спомна дали се дел од сунитската милитантна група која ја презеде одговорноста за нападите. Два дена пред да биде соопштена пресудата за тројцата обвинети, бомбаш самоубиец се разнесе себе си во џамија во Чабахар при што загинаа двајца полицајци а ранети се пет луѓе.
XS
SM
MD
LG