Достапни линкови

Грузиските пратеници ќе бираат Претседател на Собранието


Бидзина Иванишвили
Грузискиот парламент денеска ќе ја оддржи првата седница. Прв пред 150-те пратенци ќе се обрати претседателот Михаил Саакашвили. На паралментраниет избори победи коалцијата на милјрдерот Бидзина Иванишвили „Грузиски сон“ со освоени 85 пратенички места, додека партијата на Саакашвили освои 65. Денеска пратениците ќе гласаат за претседател на Собранието.
XS
SM
MD
LG