Достапни линкови

Дипломатски напори за примирје во Сирија


Лахдар Брахими
Специјалниот пратеник на Обединетите Нации за Сирија, Лахдар Брахими пристигна денеска во Дамаск во обид да издејствува примирје за време на муслиманскиот празник, што започнува на 26-ти овој месец.. Предвидена е средба со сиријскиот претседател Башар Ал Асад. Денеска и турскиот министер за надворешни работи Ахмед Давутоглу упати апел за примирје во Сирија. Давутоглу изјави дека сиријската влада треба да го направи првиот чекор со запирање на нападите безусловно и веднаш.
XS
SM
MD
LG