Достапни линкови

Анан: Македонија беше подготвена на решение, Грција не


Поранешниот генерален секретар на Обединетите нации Кофи Анан
Поранешниот генерален секретар на Обединетите нации Кофи Анан вчера во Вашингтон изјави дека спорот за името меѓу Македонија и Грција е единствен таков пример во историјата на една држава да се негира името од страна на нејзин сосед и оти Атина не била подготвена да се реши ова прашање. „Срамота е што ова прашање се одолговлекува толку долго, изјави Анан, одговорајќи на новинарско прашање за време на неговиот настап во институтот Брукингс во Вашингтон, додавајќи дека Македонија и Грција биле блиску до решавање на спорот во неговиот мандат и оти Македонија била подготвена на решение, но Грција не сакала да прифати.
XS
SM
MD
LG