Достапни линкови

Кинески воени вежби во близина на спорните острови


Кина одржува воени вежби во Источнокинеското море во време кога растат тензиите со Јапонија околу тоа на која од нив им припаѓаат неколку ненаселени острови. Кинеската агенција Хсинхуа прецизира дека во вежбите биле вклучени 11 бродови и десетина авиони. Јапонија соопшти дека бродовите биле во близина на спорните острови.
XS
SM
MD
LG