Достапни линкови

Бан Kи Мун загрижен за состојбата во Либан


Генералниот секретар на ООН , Бан Ки Мун изрази сериозна загриженост поради влијанието на сириската криза врз Либан и во извештајот на Советот за безбедност предупреди поради „зголемена напнатост на границата и продолжување на шверцот со оружје во двете насоки“. Извештајот говори за „значајното јакнење на артилериските бомбардирања и упад на сириските сили во либиските села долж границата“. Од јули до сега вакви напади имало 31 а од почетокот на годината до тогаш само седум.
XS
SM
MD
LG