Достапни линкови

Ештон на средба со Дачиќ и со Тачи


Шефицата за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон денеска ќе се сретне со премиерите на Косово и на Србија со намера да ги обнови разговорите кои со посредство на ЕУ ги водат двете страни. Од нејзината канцеларија најавија дека Ештон ќе има одвоени средби со Дачиќ и со Тачи. Дијалогот започна во 2011 година со цел нормализација на доносите меѓу двете страни но беше прекинат во мај поради изборите во Србија.
XS
SM
MD
LG