Достапни линкови

Лидерите на ЕУ се договорија за банкарскиот надзор


Лидерите на ЕУ синоќа на самитот во Брисел се договорија за постепено воведување на единствен надзор над банкарскиот сектор во еврозоната во текот на 2013 година, изјави портпаролот на ЕК. Договорот постигнат на самитот на европските лидери во Брисел е компромис на Германија и на Франција кои се спореа околу тоа како најдобро да се поддржи погодениот банкарски систем во регионот што беше една од главните причини за должничката криза во Европа.
XS
SM
MD
LG