Достапни линкови

Забраната за пушење цигари стапува на сила и во Русија


Руската влада денеска го одобри законскиот процес на воведување по етапи забрана за пушење во јавни простории и поостра контрола на рекламите од тутунската индустрија. Со законот се предвидува забрана на продажба на цигари во киосци како и конзумирање на цигари во видеопродукциски производи за деца. Премиерот Дмитри Медведев денеска во неговото видео обраќање истакна дека во иднина е потребно да се забрани целосно рекламирање на цигари и пушење на јавни места и да се зголемат даноците за произведувачите.
XS
SM
MD
LG