Достапни линкови

Руски опозиционер се соочува со 10-годишна казна затвор


Константил Лебедев еден од помошниците на опозицискиот лидер на рускиот Лев фронт Сергеј Удалтов, денеска е обвинет за организирање на масовни немири и се соочува со можна казна затвор од 10 години. Портпаролот на руската истражна комисија соопшти дека обвинението е доставено до Судот и дека Лебедес го отфрли тврдејќи дека е невин. Лебедев вчера беше притворен заедно со Удалтов и уште еден нивни соработник во филмот „ Анатимија на протести “ кој бше емитуван на провладина телевизија минатата недела. Во фимот се прикажани како тројцата се инволвирани во планирањето на големи протетси против претседателот Владимир Путин.
XS
SM
MD
LG