Достапни линкови

Меркел: ЕУ да има право на вето врз националните буџети


Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска изјави дека ЕУ треба да има моќ да стави вето врз националните буџети на земјите – членки.
Меркел во обраќањето во Бундестагот, пред дводневниот самит на Унијата посветен на должничката криза, изјави дека Евро-комесарот за економија треба да има моќ да прогласи буџет на земја членка за невалиден.
XS
SM
MD
LG