Достапни линкови

Јапонски политичари во посета на контроверзен воен храм


Japan -- People release doves as a symbol of peace at the Yasukuni Shrine for the war dead in Tokyo, 15Aug2011
Речиси 70 јапонски политичари, меѓу кои и двајца министри во владата, посетија воено светилиште, кое според Кина и Кореја, е симбол на империјалистичкото минато на Јапонија.
Светилиштето Јатсукуми во Токио е контроверзно затоа што се чествуваа и загинати во војна јапонски воени лидери осудени за воени злосторства.
Премиерот Јошико Нода не беше присутен, а межу 70 те политичари беше шефот на опозицијата, кој се смета за фаворит за наследник на Нода.
XS
SM
MD
LG