Достапни линкови

Отворен голем еврејски културен центар во Украина


Голем еврејски културен центар со музејска постава посветана на Холокаустот е отворен денеска во украинскиот град Днипропетровск. Во комплексот е стациониран институтот за еврејска култура во Украина и поставена е галерија со слики од 40 големи синагоги кои постоеа во градот пред окупацијата од Нацистите.
На свечената церемонија присутвуваа странски дипломати, еврејски лидери од Европа, САД, Укранина, Русија и Израел.
XS
SM
MD
LG