Достапни линкови

Сменет гувернерот на ирачката Централна банка


Синан ал Шабиби
Ирачката влада го суспендира првиот човек на Централната банка Синан ал Шабиби поради истрагата за измама во врска со наводната манипулација со вредноста на валутите. Според информациите од Багдад, истрагата на парламентарна комисија покажала дека има нерегуларности во менувањето на ирачкиот динар за американскиот долар.
Освен гувернерот на Централната банка, во скандалот биле вмешани и неколку други лица.
XS
SM
MD
LG