Достапни линкови

Предложена забрана за пушење и во Русија


Рускиот премиер Дмитри Медведев денеска изјави дека неговата влада овој месец ќе го разгледа законот за забрана на пушењето на јавни места. Според Медведев, со законот се предвидува и намалување на бројот на местата каде што ќе се продаваат цигари, како и целосна забрана на нивно рекламирање. Доколку биде усвоен во Думата, законот ќе почне да се применува од почетокот на 2015 година.
XS
SM
MD
LG