Достапни линкови

Лавров: Не се нарушени руско-турските односи


Сергеј лавров и Кетрин Ештон во Луксембург
Инцидентот со сирискиот авион, што беше принуден да слета во Анкара минатата недела, на ниеден начин нема да се одрази на перспективите на руско-турските односи. Ова го изјави денеска во Луксембург рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој додаде дека товарот во авионот бил законски транспортиран и наменет за Сирија. Турксите власти по претресувањето на авионот
кој летал од Москва за Дамаск, соопштија дека пренесувал руска муниција и оружје за сириските владини сили.
XS
SM
MD
LG