Достапни линкови

Турските власти претресуваа ерменски авион чија дестинација е Сирија


Турската државна телевизија јавува дека властите претресувале ерменски аавион кој бил принуден да слета во источниот град Ерзурум.Авионот патувал кон сирискиот град Алепо.
Според турските медиуми кои се повикуваат на владини извори во нивните извештаи е наведено дека во авионот било пренесувано хуманитарна помош и дека ќе му биде дозволено да продолжи со патувањето. Директорот на авиокомпанијата соопшти дека слетувањето во Туција и претресот на авионот биле договорени однапред.
Минатата недела Турција принуди сириски патнички авион да слета на нејзина територија кој летал од Москва кон Дамаск.
XS
SM
MD
LG