Достапни линкови

И официјално Баумгарнер ја проби звучната бариера


Меѓународната Федерација за Аеронаутика потврди дека австрискиот „небесен нуркач“ ја проби звучната бариера во највисокиот пад од небото во историјата. Феликс Баумгартнер вчера постигна брзина од 1342 километри на час, скокајки над Њу Мексико. Брзината од еден мах изнесува 1,24 километри на час и таа е побрза од звукот.
Баумгарнер скокна од балон на височина од 39 километри и слета безбедно со падобран.


XS
SM
MD
LG