Достапни линкови

Пратеникот на ОН Брахими се сретна со лидерите на Иран


Лакдар Брахими
Пратеникот на ОН и Арапската Лига Лакдар Брахими се состана вчера во Техеран со Претседателот на Иран Махмуд Ахмадинеџад и шефот на дипломатиојата Али Акбар Салехи.
На прес конференција, Брахими повика да престане трансферот на оружје за Сирија, веднаш да се воспостави прекин на огнот и да започнат разговори за реформи и нови избори.
Иран е главен сојузник на режимот на Башар ал Асад во Сирија.
XS
SM
MD
LG