Достапни линкови

Али Зеидан-нов премиер на Либија


Националното собрание на Либија го избра поранешниот дипломат Али Заидан за нов премиер на северноафриканската држава. Зеидан на вчерашните избори освои 93 гласови во генералниот национален конгрес. Гласањето се одржа откако претходниот премиер, Мустафа Абушагур беше отповикан од законодавците минатата недела бидејќи не успеа да формира влада која ќе ја прифати собранието.
XS
SM
MD
LG