Достапни линкови

Масовна излезност на изборите во Црна Гора


Премиерот Мило Ѓукановиќ го искористи своето граѓанско право
На изборите во Црна Гора до сега излегле над 56 проценти од гласачите што е за неколку проценти повеќе од излезноста во 2009- тата година.
Црногорците денеска бираат свои преставници во Собранието. За 81 пратеничко место во трка се седум коалиции, пет партии и една група граѓани. Клучните актери на овие избори се коалицијата за европска Црна Гора и нејзиниот лидер Мило Ѓукановиќ, опозициската „Демократскиот фронт“ која е составен од Нова српска демократија на Андрија Мандиќ и Движењето за промени на Небојша Медојевиќ, со поддршка од еден дел од досега најсилната опозициска партија, Социјалистичката народна партија. Првите неофицијални резултати од изборите се очекуваат да бидат соопштени еден час по затврањето на избирачките единици во 20 часот.
XS
SM
MD
LG