Достапни линкови

Предвремени парламентрани избори во Израел


Израелската влада соопшти дека предвремените парламентарни избори во земјата ќе се оддржат на 22 јануари следната година неколку месеци порано од планираните редовни. Премиерот Бенџамин Нетанјаху изјави дека бил приморан да побара оддржување на предвремени парламентарни избори затоа што неговата владина коалиција минатата недела не се услогласила околу буџетот за 2013 година.
Одлуката на владата за предвремени парламентарни избори треба да ја поддржат пратениците в понеделник на собраниска седница.
XS
SM
MD
LG