Достапни линкови

Мировниот договор на Филипините ќе биде потпишан в понеделник


Лидерите на најголемата филипинска мулиманска бунтовничка група ќе притигнат денеска во прва официјална посета на главниот град Мианила каде со претседателот ќе го потпишат прелиминарниот мировен договор со што ќе се стави крај на децениски бунт. Мировниот договор што ќе се потпишува в понеделник беше постигнат со медијаторство на Малезија. Со договорот што го соопшти претседателот Бенигно Аќуино 3-ти, се формира нов автономен регион во јужниот дел на островот чие детерминирање треба да биде готово до 2016 година. Таквиот потег беше поздравен од меѓународната заедница која се залага за мир на Филипините, каде што од 1970 година во конфликтот загинаа над 100 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG