Достапни линкови

Иран е подготвен за флексибилност во преговорите со Западот


Иран е подготвен да покаже флескибилност во разговорите за нуклеарната програма изјави днееска портпаролот на монистертвото за надвореншни работи Рамин Мехманпараст.
Тој додаде дека Иран е подгортевн да покаже флексибилност со цел да се намали стравот на Западот но во замена за реципроцитет, односно другата страна треба да го признае нуклеарното право и обогатувањето со ураниум за мирољубиви цели.
Меѓународната заедница бара од Иран да се откаже од нуклеарбнат програма со која се обогатува со ураниум до 20 проценти со што на тоа нуво лесно може да се претвори во гориво за нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG