Достапни линкови

Карзаи го осуди нападот врз пакистанското девојче


Авганистанскиот претседал Хамид Карзаи испрати писмо до политичките и верските лидери во Пакистан во кое го осудува нападот врза малата пакситанска Малала Јусуфзаи кој го извршија Талибанците. Девојчето беше нападнато поради блогот на кој пишувала за злостортствата на Талинаците. Малала е номинирана за меѓународната детска награда за мир. Карзаи им порачува на пакистанските лидери дека Авганистан и Пакистан треба „ да преземат и сериозни и координинари чекори“ во битката против тероризмот и екстремизмот .
XS
SM
MD
LG