Достапни линкови

Референдум и избори во Литванија


Во Литванија денеска се оддржуваат парламентарни избори и референдумот за изградба на нуклеарна централа за призводство на електрична енергија.
Според анкетите се очекува конзервативната коалиција да биде заменета со левицата. Литванците покрај изборот на нова власт ќе треба да се изјаснат дали земјата да добие енергетска независност имајќи в предвид дека Литванија се снабдува претежно со руски гас.
Референдумот не е до обврзувачки карактер, но би можел да влијае врз плановите за изградба на централата.
XS
SM
MD
LG