Достапни линкови

Филе:ЕК не може да премине преку срспкиот закон за НБ


Еврокомесарот за проширување Штефан Филе денеска во Белград изјави дека Европската Комисија нема да премине преку прашањето за измените на законот за Народна Банка во Србија затоа што со него н е е потврдена независноста на институцијата што се коси со евроспките принципи. Тој во Собранието на седницата за Националниот совет за евроинтеграции истакна дека Србија не може да иде понатаму на патот кон ЕУ доколку не го усогласи законодавството со европското.Собранието на 4 август годинава ги усвои измените на законот за НБ
XS
SM
MD
LG