Достапни линкови

Mалики бара од НАТО да не се меша во Сирија


Ирачкиот премиер Нури Ал Малики побара од НАТО да не се меша во конфликтот во Сирија под изговор дека ќе ја брани Турција. Малики изјави дека Турција во нејзините извештаи за бомбардирањата од Сирија претерува и ја обвини Анкара дека се обидува да најде начин како да ја натера НАТО да се вмеша во сирискиот конфликт. Малики тоа го изјави при неговата тридневна посета на Русија.
Алијансата вчера соопшти дека НАТО располага со сите неопходни планови за да преземе мерки да ја одбрани и заштити својата членка Турција доколку тоа е непоходно
XS
SM
MD
LG