Достапни линкови

Нобеловата награда за хемија за Лефковиц и Кобилка


Американските научници Роберт Лефковиц и Брајан Кобилка
Американските научници Роберт Лефковиц и Брајан Кобилка се годинашни добитници на Нобеловата награда за хемија, соопшти денеска Нобеловиот комитет во Стокхолм, оценувајќи ја нивната важна работа на клеточните рецептори. Вчера научниците Серж Арош од Франција и Дејвид Вајнленд од Соединетите држави ја добија Нобеловата награда за физика за нивната работа во квантната физика.
XS
SM
MD
LG