Достапни линкови

СДСМ загрижен за последните инциденти


СДСМ денеска изрази загриженост за најновите инциденти меѓу млади луѓе во кои се применува насилство поттикнато од меѓуетничка нетолеранција. Потпрестедателот на СДСМ Гордан Георгиев изјави дека клучен фактор за нарушените односи меѓу заедниците е „неодговорната политика на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и нивната фингирана караница“. Тој додаде дека за само неколку дена повторно се појавија сериозни инциденти кои ја загрижуваат јавноста. Тој ги повикува ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да престанат со политичките игри и да изнајдат решенија за проблемите затоа што нивна законска обврска е да обезбедат мир и сигурност за учениците.
XS
SM
MD
LG