Достапни линкови

Нападнати студенти во Пакистан


Пакистанката Малала Јоусафзаи
Пакистанката Малала Јоусафзаи која се стекна со меѓународна слава пишувајќи дневници за Талибанците денеска е ранета откако непознат напаѓач отворил оган кон училиштото кое таа го посетува. Девојката била нападната кога од училиште тргнала кон дома во провинцијата Сват. Покрај неа ранет е уште еден студент. Тие се примени во болница на лекување. Јоусафзаи е добитник на награда за нејзниниот блог во 2009 година опишувајќи ги состојбите во нејзиниот град со Талибанците.
XS
SM
MD
LG