Достапни линкови

Бан Ки Мун: Екстремно опасни тензии околу Сирија


Турско - сиријска граница
Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун денеска оцени дека заострувањето на тензиите на турско – сиријската граница се екстремно опасни. Ситуацијата во Сирија драматично се влошува и постои ризик за стабилноста во целиот регион, изјави Бан Ки Мун во говорот во Советот на Европа во Стразбур. Тој изрази загриженост и од континуираното снабдување со оружје и на сиријскиот режим и на бунтовничките сили.
XS
SM
MD
LG