Достапни линкови

Предложен составот на новата грузијска влада


Лидерот на коалицијата Грузијски сон, Бидзина Иванишвили, како победник на парламентарните избори, денеска ги предложи кандидатите за состав на новата влада. Партијата на претседателот Михаел Саакашвили, која беше владејачка во изминатите 8 години, преминува во опозиција. Иванишвили, кој ќе биде премиер, најави дека ќе настојува да ги подобри односите со Русија, но и да продолжи со настојувањата за интеграција на Грузија во НАТО и во Европската Унија.
XS
SM
MD
LG