Достапни линкови

Турција бомбардираше курдски цели во северен Ирак


Турски воени авиони бомбардирале синоќа позиции на бунтовниците на Курдската работничка партија во северен Ирак. Турските авиони навлегле во ирачкиот воздушен простор и бомбардирале кампови на милитантите во околината на Хакурк во тромеѓето меѓу Турција, Ирак и Иран.
Претходно турските военовоздухопловни сили соопштија дека бомбадирале позиции на курдските бунтовници во планината Кандил во северен Ирак.
XS
SM
MD
LG