Достапни линкови

Давутоглу предлага замена за Башар Ал Асад


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутолгу денеска изјави дека сирискиот заменик претседател Фарук ал Шара е разумен човек и тој треба да го смени Башар ал Асад на чело на преодната влада на Сирија.
Давутоглу смета дека Ал Шара не е вмешан во масакрот во земјта и сириската опозиција е подготвена да го прифати на чело на преодната влада на Сирија. Станува збор за сунит кој 15 години е дел од режимот, пред да стане заменик претседател бил министер за надворешни работи.
XS
SM
MD
LG